STRONA ARCHIWALNA

PROJEKT ZAMKNIĘTY W DNIU 28 LUTEGO 2018 R.

AKTUALNE TREŚCI DOSTĘPNE POD ADRESEM WWW.STRAZ.ZARY.PL

Strona główna
Kierownictwo
Rzecznik Prasowy
Struktura
JRG Żary
JRG Lubsko
Kontakt
Wydarzenia
Galeria
Przetargi
Linki
Pliki do pobrania
OSP


SPRAWDŹ POCZTĘ

straz.zary.pl/webmailBiuletyn Informacji PublicznejSłużba w KP PSP
w ŻarachFanPage
KP PSP w żarach


 

 

 


Ćwiczenia „Zbiornik wodny 2013”- Wymiarki – 26 października 2013 r.


W dniu 26.10.2013 w pobliżu niewielkiego dopływu Nysy Łużyckiej sam. ciężarowy uszkodził  zbiornik z olejem opałowym. Wyciek rozprzestrzenił się w kierunku zbiornika retencyjnego prowadzącego do rzeki Nysa Łużycka stanowiącej granicę Polski i Niemiec.
Na zbiornik wodny została zwodowana łódź, zbudowano zaporę elastyczną na zbiorniku retencyjnym przy ujściu rzeki. Na wodzie ustawiono skimmer podłączony do separatora w celu zebrania oleju z powierzchni wody.

Tak przedstawiały się założenia  i realizacja ćwiczeń taktyczno-bojowego zorganizowanego przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Żarach. Ćwiczenia zorganizowano w związku z projektem realizowanym w ramach programu operacyjnego Polska-Saksonia 2007-2013 „Zwalczanie zagrożeń ekologicznych i powodziowych na rzekach pogranicza polsko - niemieckiego”.

Drugim tematem ćwiczenia było budowanie przenośnej zapory przeciwpowodziowej. Zaporę na ćwiczenia dostarczyła firma „SZYBICKI Sprzęt i Zabudowy Pojazdów Specjalistycznych Koziegłowy k. Poznania”. Po zapoznaniu się z zasadami budowy zapory strażacy z ćwiczących jednostek zbudowali linię obrony przed zagrożeniem powodziowym.

W ćwiczeniach brały udział zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP z Żar, Ochotniczej Straży Pożarnej z Wymiarek, Przewozu, Żar – Kunic, Mirostowic Dolnych oraz Freiwillige Feuerwehr (Ochotnicza Straż Pożarna) z Boxberg, Rietschen i Kreba-Neudorf.