STRONA ARCHIWALNA

PROJEKT ZAMKNIĘTY W DNIU 28 LUTEGO 2018 R.

AKTUALNE TREŚCI DOSTĘPNE POD ADRESEM WWW.STRAZ.ZARY.PL

Strona główna
Kierownictwo
Rzecznik Prasowy
Struktura
JRG Żary
JRG Lubsko
Kontakt
Wydarzenia
Galeria
Przetargi
Linki
Pliki do pobrania
OSP


SPRAWDŹ POCZTĘ

straz.zary.pl/webmailBiuletyn Informacji PublicznejSłużba w KP PSP
w ŻarachFanPage
KP PSP w żarach


 

 

 


Ćwiczenia „Powódź 2013”- Przewóz – 16 listopada 2013 r.


Fala powodziowa na Nysie Łużyckiej zbliża się do miejscowości Przewóz, zagrożona zalaniem jest stacja paliw w tym zbiorniki z etyliną i olejem napędowym.  

Tak przedstawiały się założenia do ćwiczenia taktyczno-bojowego zorganizowanego przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Żarach. Ćwiczenia zorganizowano w związku z projektem realizowanym w ramach programu operacyjnego Polska-Saksonia 2007-2013 Zwalczanie zagrożeń ekologicznych i powodziowych na rzekach pogranicza polsko - niemieckiego”.

Działania zastępów z polskiej i niemieckiej straży pożarnej polegały na obronie stacji paliw w Przewozie przed zalaniem przez falę powodziową na rzece Nysa Łużycka. Ćwiczenia podzielono na trzy epizody. Pierwszy polegał na bezpośrednim wykonaniu zapory na odcinku 100m z mobilnych wałów przeciwpowodziowym na drodze powiatowej nr 350, drugi  epizod polegał na zrealizowaniu nieprzerwalnego dostarczania wody do napełnienia zapór mobilnych poprzez dowożenie wody z rzeki Nysa Łużycka, trzeci epizod polegał na wykonaniu punktu czerpania wody na  rzece z wykorzystaniem motopomp pożarniczych i dostarczeniu wody do pojazdów pożarniczych  na odległość 100m.

Zaporę na ćwiczenia dostarczyła firma „MAM s.c. Poznań”.

W międzynarodowych ćwiczeniach uczestniczyły jednostki Państwowej Straży Pożarnej z JRG PSP w Żarach oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Bieniowa, Złotnika, Piotrowa i Wymiarek. Z niemieckiej strony ćwiczyły jednostki z miejscowości Uhyst, Rietshen oraz Drehna.