STRONA ARCHIWALNA

PROJEKT ZAMKNIĘTY W DNIU 28 LUTEGO 2018 R.

AKTUALNE TREŚCI DOSTĘPNE POD ADRESEM WWW.STRAZ.ZARY.PL

Strona główna
Kierownictwo
Rzecznik Prasowy
Struktura
JRG Żary
JRG Lubsko
Kontakt
Wydarzenia
Galeria
Przetargi
Linki
Pliki do pobrania
OSP


SPRAWDŹ POCZTĘ

straz.zary.pl/webmailBiuletyn Informacji PublicznejSłużba w KP PSP
w ŻarachFanPage
KP PSP w żarach


 

 

 


Ćwiczenia „Wypadek cysterny 2013”- Przewóz – 19 października 2013 r.


W dniu 19.10.2013 na moście granicznym na rzece Nysa Łużycka w Przewozie samochód  ciężarowy przewożący materiały stalowe o dużym gabarycie uderza w cysternę samochodową uszkadzając jej  zbiornik. W wyniku rozszczelnienia następuje wyciek substancji  niebezpiecznej przewożonej przez cysternę. Kierowca cysterny powiadamia służby ratunkowe na numer alarmowy 112. Powiatowe Stanowisko Kierowania Państwowej Straży Pożarnej  w Żarach przyjmuje zgłoszenie o zdarzeniu, alarmuje jednostki ochrony przeciwpożarowej,  Policję, Pogotowie Ratunkowe.  Z uwagi na zagrożenie zanieczyszczenia rzeki granicznej do pomocy wezwano jednostki z terenu Niemieckiej Republiki Federalnej. Konieczne są działania polegające na udzielenia pomocy medycznej kierowcy,  uszczelnieniu wycieku z cysterny samochodowej i zabezpieczenie pobliskiej rzeki przed przedostaniem się do niej substancji niebezpiecznej.

Tak przedstawiały się założenia do ćwiczenia taktyczno-bojowego zorganizowanego przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Żarach. Ćwiczenia zorganizowano w związku z projektem realizowanym w ramach programu operacyjnego Polska-Saksonia 2007-2013 Zwalczanie zagrożeń ekologicznych i powodziowych na rzekach pogranicza polsko - niemieckiego”.

W wyniku podjętych działań wszystkie cele zostały osiągnięte: zbiornik został uszczelniony, szkodliwa substancja została przepompowana. Zneutralizowano powstałe zanieczyszczenia na drodze i wokół cysterny. Udzielono pomocy medycznej osobie poszkodowanej.

W ćwiczeniach brały udział zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP z Żar, Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG z Przewozu, Piotrowa i Wymiarek oraz Freiwillige Feuerwehr (Ochotnicza Straż Pożarna) z Boxberg, Rietschen i Kreba-Neudorf.