STRONA ARCHIWALNA

PROJEKT ZAMKNIĘTY W DNIU 28 LUTEGO 2018 R.

AKTUALNE TREŚCI DOSTĘPNE POD ADRESEM WWW.STRAZ.ZARY.PL

Strona główna
Kierownictwo
Rzecznik Prasowy
Struktura
JRG Żary
JRG Lubsko
Kontakt
Wydarzenia
Galeria
Przetargi
Linki
Pliki do pobrania
OSP


SPRAWDŹ POCZTĘ

straz.zary.pl/webmailBiuletyn Informacji PublicznejSłużba w KP PSP
w ŻarachFanPage
KP PSP w żarach


 

 

 


NIE DLA WYPALANIA TRAW - RATUJMY SKOWRONKI


Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żarach, jako współorganizator kampanii „Ratujmy skowronki” apeluje o niewypalanie traw na łąkach i nieużytkach.

Co roku w całym kraju wybuchają tysiące pożarów spowodowanych wypalaniem traw, zjawisko wypalania traw jest złą tradycją uważaną za skuteczny sposób w pozbyciu się chwastów i użyźnianiu ziemi. Dla świata przyrody to katastrofa ekologiczna, w pożarach giną cenne gatunki roślin, najcenniejsze gatunki ziół, owady, mrówki które są uważane za sanitariuszy pól jak również biedronki zjadające mszyce. Ofiarami podpalaczy są drapieżne owady, żaby, których populacje maleją w zastraszającym tempie, jeże, krety zjadające drobne gryzonie, młode zające, pisklęta. Gromady ptaków, które mają tereny lęgowe na łąkach, w przydrożnych rowach, krzewach - giną w płomieniach.

Kampania „Ratujmy skowronki” ma na celu podnieść świadomość w zapobieganiu pożarom łąk i lasów. W jej ramach dzięki zaangażowaniu Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego do każdej gminy oraz do innych instytucji zostaną rozesłane plakaty oraz ulotki nawołujące do powstrzymania się od podpalania trawy. Dzięki zaangażowaniu mediów o akcji usłyszeć będzie można w prasie, radiu i telewizji.

Jak należy się zachować gdy widzimy palące się łąki lub las:

Dzwoń pod numer 998!
• Poinformuj straż pożarną, policję, nadleśnictwo!
• Najważniejsze jest szybkie wykrycie źródła ognia!

Ratujmy skwronki! (plik .pdf)